2008. december 13., szombat

Egész nap a telefonon

Korábban beszélgettem egy két ismerőssel, kollégával, hogy mi lesz akkor, ha beköszönt, - sőt már valamennyire beköszöntött- az az idő, amikor is a felhasználók egyre többet szörföznek a telefonjaikon.
Kinek, hogyan fog ez hasznot hozni. Ki fogja finanszírozni, fejleszteni, hogy minél több és szélesebb körben kerüljenek adatok a telefonunkra.
Egyiküknek az volt a véleménye, hogy nem igazán lesz fejlesztés vagy csak minimális, hiszen kevés hely lesz a reklámozásra, tehát nem fogja megérni senkinek…
Persze a másikuk azt mondta, hogy ez a jövő, mindenképpen e felé kell mindenkinek orientálódni. – így igazodjon ki mindenki a kollégákon, ismerősökön - :)
Amerikában - ha jól értesültem- a lakosság közel fele telefonon is egyaránt szörfözik, nem csak netezik. Tehát a jövő mindenképpen ez. Ma nem is csináltam semmi mást – egy hírleveles kérdőíven kívül – mint, hogy a telefonomat bújtam. Egy nokia E51-es telefonom van. Ez már egy olyan eszköz, amivel lehet wifizni – hurrá - s programokat telepítettem rá, hogy mégis csak teszteljem, nézegessem milyen lehetőségeim vannak a jövőre nézve:). Először természetesen a levelezésemet szerettem volna ha telefonomra érkezik. Persze ezt már korábban is könnyen elérhettük régebbi mobilomon (siemens s55 –tel) már tudtam nézegetni. ( nagyon kezdőknek, akik csak most kezdik a telefonba bújást, azok első körben a mini operát töltsék le, - nagyon jó kis böngésző – s csak utána próbálják –szerintem – a levelezést és a többi programot. Ezután mivel egész nap msnen lógok jöhetett az… ( itt a fring.com-ot érdemes meglátogatni) Msn-nel az volt a bajom, hogy ha számítógépnél ülök, akkor kb 10 mondatot megírok, amíg a telefonomon csak egyet, tehát nekem egyelőre még nem állt rá az ujjam. A fiatalabb generációnak gondolom már igen. Tehát ha most alapul vesszük ezt a 3 lehetőséget (email, opera, fring) akkor az emailezésben –mint tudjuk - eddig sem volt túl nagy reklám, legfeljebb a bejelentkezésnél, vagy a belső oldalakon, az opera pedig felajánlja egyből azokat az oldalakat amelyek számunkra hasznosak lehetnek (index, iwiw stb) ezért nem tudom hogy fizetnek- e a szolgáltatók (bár szerintem igen), és a harmadik a fring ami magába foglalja a skype-ot, msn, icq… stb-t, ( ha van wifi a környezetünkben, akkor ingyen tudunk a mobiltelefonunkról beszélni) ebben az esetben nem tudom, hogy mi lehet a haszna a cégnek, hogy mobilra alakítja át a programokat, leszámítva az adat/információgyűjtést.
De egészen visszakanyarodva a bejegyzés elejéig, úgy gondolom, hogy egyelőre csak olvasnak a felhasználók, de később, ha gyorsabb lesz a letöltés akkor már nem csak szöveget fognak preferálni a felhasználók, hanem többnyire képet, filmet. De legyünk előrelátók. Filmben – legyen mondjuk vicces reklámfilm, amit éppen a youtuberól töltünk majd le villámgyorsan, vagy híres ember aki épp magyaráz egy brandingelt pólóban, vagy a szöveg amit olvasunk eleve egy márkára csábít, vagy a háttér ahonnan olvasunk, vagy javas játék amivel játszunk óvatosan reklámozza a cégét.
Összességében optimista vagyok ezen a téren, de egy külföldi cikkre hivatkozva már lehet, hogy sokkal jobban meg kell fontolni, hogy ki vállalja be hogy mobilon reklámozzon:
http://adage.com/digital/article?article_id=133184
De ha jobban belegondolok a telefonunk szinte mindig elárulja, hogy éppen merre járunk... Vajon ezt mire lehetne felhasználni...

Nincsenek megjegyzések: